Фільм – одкровення

By Костура Данута

Данута КОСТУРА

 

100_029220 травня у День пам’яті жертв політичних репресій в ірпінському храмі Різдва Пресвятої Богородиці відбувся показ документального фільму – трилогії «Загадка Норильського повстання» за участю режисера фільму  Михайла Ткачука.  Фільм створювався впродовж 2003 -2006 років. У 2008 році Михайло Ткачук  отримав за цю стрічку  найвищу державну нагороду – Національну премію ім. Тараса Шевченка.

100_0266

 

Норильська група концентраційних таборів, яка налічувала близько 40 таборів, розташовувалася у Красноярському краї. Ув’язнених у м. Норильську було близько 50 тисяч осіб. Вони працювали на рудниках, шахтах, заводах у нелюдських умовах.

Після смерті Сталіна у 1953 році, політв’язні, серед яких понад 70 відсотків були українці, сподівалися, що буде пом’якшення табірних умов, що дехто з них потрапить під амністію. Але під амністію потрапили лише кримінальники.

Повстання почалось після того, як табірна охорона вбила двох та поранила ще  кількох політв’язнів. Після вбивства в’язні  масово відмовилися виходити на роботу. Повстання тривало 69 днів, з 25 травня по 4 серпня. Було придушене спецвійськами НКВД, 150 учасників розстріляли.

IMG_20180520_173107

 

У фільмі «Загадка Норильського повстання» –  розповіді в’язнів, фотографії, архівні документи. Зі ста розлогих інтерв’ю, які режисер взяв в учасників  спротиву,  у фільм ввійшли лише  невеличкі уривки. Про своє бачення подій, умови перебування розказують українці, литовці, грузини, росіяни. Деякі з учасників повстання проживають у Польщі, Канаді. Їх спогади теж увійшли у стрічку.

IMG_20161014_Марія-Вітюк-

 

 

Ірпінь був вибраний режисером для показу фільму невипадково. Тут проживає Марія Вітюк, одна з учасниць Норильського повстання. На жаль, через стан здоров’я та через вік ( 95 років) вона не змогла бути на заході.

Марія Вітюк

 

Перед початком вечора Михайло Ткачук показав уривки з годинного  відео-інтерв’ю з пані Марією, яке він відзняв ще у 2003 році, коли починав роботу над фільмом.

100_0259

 

Парафіянка храму Марія Радченко виконала на скрипці твір Мирослава Скорика «Мелодія».

Цей фільм – одкровення. Вдивляєшся в обличчя людей, слухаєш їх і не віриш, що вони пройшли пекло. Багато матеріалу було знято під час зустрічі політв’язнів з нагоди 50-річчя Норильського повстання. Піднесені, щасливі, що про них згадали. Після каторги їм не дозволяли повертатись додому, не дозволяли жити у великих містах. Їм було важко влаштуватись на роботу, їх цурались. На волі вони пройшли ще не одне коло принижень.

Про повстання згадують, як про особливі дні, коли у концтаборі витав дух свободи, такий притаманний їм. Це були  69 днів гідності.

100_0249

 

 

Глядачі були вражені побаченим. Враження емоційно підсилила пісня Олександра  Смика «Сніги, сніги…», яка прозвучала після перегляду стрічки в окремому  відеофільмі.

http://imounr.org.ua/film-odkrovennya/

 

Comments: 0

Comments are closed.

  • Храм Різдва Пресвятої Богородиці
  • Посилання
  • Сайт
  • Статистика
  • Статистика Google Analytics