Показ фільму про художника Ніла Хасевича

By Костура Данута

Анатолій ЗБОРОВСЬКИЙ

Ніл Хасевич18 травня – День пам’яті жертв депортації кримських татар. 19 травня – День пам’яті жертв політичних репресій. 19 травня в Ірпінському храмі Різдва Пресвятої Богородиці Української греко-католицької церкви відбувся вечір пам’яті жертв тоталітарного режиму. Адміністратор парафії о.Мирослав Латинник нагадав про розкидані по всій Україні братські могили українців винищених комуністичним режимом.

Ніл Хасевич5Відбувся перегляд документального фільму “Покликав вас Госпожий глас”. Кінофільм розповідає про художника УПА Ніла Хасевича. Ніл ще 14-літнім втратив ногу, але закінчив Варшавську академію красних мистецтв. Він був успішним художником і міг спокійно жити з цього, але обрав шлях боротьби за незалежність України. Ніл Хасевич належав до центрального і крайового проводу ОУН.

Закінчилася Друга світова війна, а одноногий художник у схронах УПА оформляв підпільні видання, зокрема ілюстрував сатиричні журнали “Український перець” і “Хрін”, випустив альбом карикатур, розробляв проекти прапорів і нагород, бланків повстанців. Його малюнки було передано делегатам Генеральної асамблеї ООН, іноземним дипломатам. За наказом із Москви чекісти влаштували спеціальне полювання на митця УПА.

Ніл Хасевич за рік до своєї смерті написав:”Я не можу битися зброєю, але б’юся різцем і долотом. Я, каліка, б’юся в той час, коли багато сильних і здорових людей в світі навіть не вірять, що така боротьба взагалі можлива… Я хочу, щоб світ знав, що визвольна боротьба триває, що українці б’ються”.

Чекісти знайшли схрон, в якому перебував художник Хасевич. Ніл Хасевич і двоє повстанців застрелилися, щоб не потрапити до рук московських окупантів живими.

Ніл Хасевич 2Режисер Михайло Ткачук розповів про роботу над фільмом. Фільм знімали у 1992 році, коли ще були живі люди, які пам’ятали художника-повстанця. Завершено роботу над фільмом у 1994 році. Але його так і не показали на телебаченні, немає його в Інтернеті.

Ніл Хасевич 3 Емоційним був виступ режисера, сценариста і педагога Станіслава Чернілевського, який порівнюючи українську і російську мову показав відмінність у менталітетах двох народів і Ніл Хасевич 4прочитав щойно написаний ним вірш, присвячений Ірпінському храму Різдва Пресвятої Богородиці.

Comments: 0

Comments are closed.

  • Храм Різдва Пресвятої Богородиці
  • Посилання
  • Сайт
  • Статистика
  • Статистика Google Analytics